ИДЗ Курчатов - Форум
[МОиТКПСМИиК ]
[ Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
Страница 1 из 11
Форум » 1 курс » Английский » ИДЗ Курчатов
ИДЗ Курчатов
Dmitry_O-SДата: Воскресенье, 25.05.2008, 13:51 | Сообщение # 1
Модератор :)
Статус: Offline
И. В. Курчатов

Выдающийся русский физик и государственный деятель – Игорь Васильевич Курчатов родился 12 января 1903 года. Он был очень талантлив, и когда ему было, только, 20 он окончил Крымский институт.
В 1925 году Курчатов начал работать в Институте Инженерной Физики в Ленинграде. Он был там, потому что он достиг больших результатов в исследовании диэлектриков. Позже он исследовал физику ядра атома. В течение Великой отечественной войны Курчатов отдал всю его энергию, и знание к укреплению военной мощи его Родины.
В 1943 году он стал академиком в Академии Наук. С того времени он был главным работником по использованию атомной энергии, когда атомные методы были разработаны в нашей стране.
Курчатов выучил множество молодых ученых и инженеров в новой области науки – ядерной физике. Однажды он сказал, «Я счастлив, что я родился в России и что я посвятил всю свою жизнь ядерной физике. Я глубоко верю. Я знаю точно, что наши люди будут использовать достижения в этой науке только во благо человечеству». Его вклад в Русскую науку был велик и несколько раз он был предоставлен к медалям Ленина и Трудового Красного знамени.
Игорь Курчатов умер, когда ему было только 57 лет, потому что он был болен раком.

He was very talented and when he was only 20 he graduated from the Crimea University.

Отрицание:
He was not 20 when he graduated from the Crimea University.

Вопросы:
Was Kurchatov a very talented?
What is the University he graduated?
Was he 20 or 21 years old, when he graduated from the Crimea University?
He was very talented, wasn’t he?

In 1943 he became an academician of the Academy of Sciences.

Отрицание:
He didn’t become an academician of the Academy of Sciences in 1923.

Вопросы:
Did he become an academician of the Academy of Sciences in 1923?
In what year he became an academician of the Academy of Sciences?
He became an academician of the Academy of Sciences in 1923 or 1943?
In 1943 he became an academician of the Academy of Sciences, did not he?

Kurchatov educated numerous young scientists and engineers in the new field of science – nuclear physics.

Отрицание:
Kurchatov didn’t educate young scientists and engineers in the new field of science.

Вопросы:
Did he educate young scientists and engineers in the new field of science?
How much young scientists and engineers he educated in the new field of science?
Kurchatov educated numerous young scientists and engineers in various fields of science or just in one?
Kurchatov educated numerous young scientists and engineers in the new field of science, did not he?

The summary

The text is entitled I.V. Kurchatov. It is devoted to a prominent Russian physicist and a statesman – Igor Vasilievich Kurchatov who was born on the 12 of January, 1903. It stresses that he was a very talented and when he was only 20 he graduated from the Crimea University. According to the text Kurchatov began to work at the Physical Engineering University in 1925 and he achieved great results in the research of dielectrics. It’s important to say that during the Great Patriotic War Kurchatov gave all his energy and knowledge to the strengthening of the military might of his Motherland. Once he said, “I’m happy that I was born in Russia and that I have devoted all my life to nuclear physics. I have a profound belief, I know for sure that our people will use the achievements of this science only for the good of mankind”, I agree with it and I’m really proud that I born in a great country. If I’m not mistaken Igor Kurchatov died when he was only 57 years old because of cancer. In conclusion I want to say that Igor Vasilievich was the great man and his contribution to Russian science was great too and he was awarded several orders of Lenin and Labour Red Banner.

Где мало слов, там вес они имеют.
© Шекспир

Форум » 1 курс » Английский » ИДЗ Курчатов
Страница 1 из 11
Поиск: